Категорија

ЕГЗОВЕС МАСТ

600,00 ден

-
+

Егзовес маста е специјално дизајнирана формулација со природна суровина колоиден овес за која според агенциите за лекови во Канада и САД може да се тврди дека штити и ублажува симптоми на егзема.

Денес, постојат многу клинички студии кои ја потврдуваат ефикасноста на колоидниот овес за состојби кај пациенти со нарушена кожна бариера и воспалителни процеси на кожата, кожа склона на егзема.

Се препорачува кај:

  • Контактен дерматит
  • Чувствителна, многу сува и оштетена кожа
  • Црвенила на кожата предизвикани од иритација од растенија, убоди од инсекти, уртикарија, сонце
  • За смирување на јадеж кај многу сува кожа склона кон иритација

Без категорија

Имате прашање или сугестија?
КОНТАКТИРАЈТЕ НÈ

Егзовес маста е специјално дизајнирана формулација со природна суровина колоиден овес за која според агенциите за лекови во Канада и САД може да се тврди дека штити и ублажува симптоми на егзема.

Неговото дејство се должи на богатиот хемиски состав кој му дава широк спектар на својства. Клиничките индикации за употреба на колоидниот овес вклучуваат: противвоспалително дејство при иритација од растенија, убоди од инсекти, сипаници, егзема, уртикарија, пеленски осип, црвенило предизвикано од топлина, од сонце, чешање/пруритис, псоријаза, старечки и педијатриски дерматози, сувост или ксероза.

  1. два пати на ден или по потреба на сува и чиста кожа.

Само за надворешна употреба.
Доколку се појави реакција на пречувствителност на некоја од составните компоненти на маста, веднаш да се прекине со употреба.

  1. Да се чува во оригиналното пакување на температура до 25°C.

Да се чува вон дофат на деца.

Една година од датум на производство.

100ml

Petrolatum, glycerin, paraffin oil, aqua, glyceryl stearate SE, colloidal oatmeal, glyceryl stearate and ceteareth-20 and ceteareth-12 and cetearyl alcohol and cetyl palmitate, ethylhexylglycerine and phenoxyethanol, citric acid